shadow

Kolejne pięciolecie 2011-2016

Kolejne pięciolecie 2011-2016

Szkoła nasza ukończyła  już 20 lat. Rozpoczynamy trzecie dziesięciolecie naszej działalności. I pomyśleć, że wróżono nam, że nie doczekamy pierwszej matury!

We wrześniu 2011 r. pracę w Collegium na funkcji katechetki zakończyła p. Tereze Druka. Duszpasterstwo objął osobiście ks. Proboszcz – Marek Sapryga.

Uczniowie Collegium, pod przewodnictwem ks. Proboszcza, uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na stopniach Pomnika na Majdanku – w intencji wszystkich pomordowanych i zmarłych w tym obozie, a także niewielu już, ostatnich żyjących jeszcze więźniów (w obozie mieli po kilka – kilkanaście lat!),

Kilka dni później uczniowie Collegium wspólnie z dyrektorem M. Bobrzyńskim i duszpasterzem – ks. M. Saprygą, przeżyli swoistą pielgrzymkę po obozie na Majdanku. O realiach życia obozowego opowiadał p. dyrektor. Ks. Proboszcz przewodniczył modlitwie w Mauzoleum – przy prochach pomordowanych.

W październiku 2011 r. tuż przy szkole zginął w wypadku samochodowym uczeń Collegium – Łukasz. Uroczystościom pogrzebowym na cmentarzu przy ul. Unickiej przewodniczył duszpasterz Szkoły – ks. Marek Sapryga. Kolegę żegnali wszyscy uczniowie.

W listopadzie uczniowie Collegium, wspólnie z nauczycielem muzyki – p. Dariuszem Kwiatkowskim i dyrektorem – p. M. Bobrzyńskim, na zaproszenie Akcji Katolickiej,  przygotowali i przeprowadzili wieczornicę Święta Niepodległości – 11 Listopada. Gawędę wygłosił p. Bobrzyński, oprawę muzyczna zapewnił p. D. Kwiatkowski i chór parafialny; recytacje tekstów historycznych – uczniowie Collegium.

8 grudnia – w święto Niepokalanego Poczęcia NMP – szkolny dzień skupienia z Mszą św. sprawowaną przez ks. Józefa Chałabisa. W ostatnim dniu zajęć przed Świętami Bożego Narodzenia cała społeczność Collegium, wspólnie z p. Dyrektor – Grażyną Dziewulską, z ks. duszpasterzem Markiem Saprygą i p. M. Bobrzyńskim uczestniczyła w świątecznym już wieczorze – z kolędami i dzieleniem się opłatkiem.

W przerwie świątecznej na przełomie grudnia 2011 i stycznia 2012 kilku harcerzy – uczniów Collegium uczestniczyło w pierwszym kursie młodszych dowódców HKK. Miesiac później, na przełomie stycznia i lutego, w gospodarstwie p. Andrzeja Nowickiego w Nasutowie odbył się 1. zimowy obóz HKK. Uczestniczyło kilkanaście osób: zastęp chłopców i zastęp dziewcząt. Jeszcze w lutym  harcerze otrzymali komplet karabinków asg. Rozpoczęły się nowe, już niemal realne gry taktyczne.

Uczniowie kl. trzeciej lic. wraz z Gronem Nauczycielskim uczestniczyli w balu studniówkowym. Rej wodziła pani Dyrektor Grażyna Dziewulska (no cóż – emancypacja!).

Wolne od pracy dni na przełomie kwietnia i maja 2012 r. harcerze HKK spędzili na biwaku w Nasutowie. W realizacji ciekawego programu p.w. pomagali nam starsi koledzy (studenci) z Legii Akademickiej KUL – pod komendą absolwenta Collegium – dh. Janka Woźniaka. Pogoda była już zupełnie  wakacyjna – w południe do 30 stopni ciepła.

Starsi harcerze z “Gostyńskiego” zorganizowali dla swych młodszych kolegów z sąsiednich szkół rajd do wąwozów k. Parchatki. W programie marsz na orientację, ćwiczenia linowe nad wąwozem i gra taktyczna asg. Trasę na orientację prowadził dh. Kurator (w cywilu dyrektor Collegium) – hm. M. Bobrzyński. Po wypadku miał chodzić o kulach. W praktyce, na trasie przez wertepy niósł ze sobą (na ramieniu) jedną kulę. Zajęcia linowe prowadził Piotr Jarosz, a grę taktyczną asg prowadził Mateusz Kuziuk. Całość koordynował Kuba Marciszuk.

W lipcu 2012 r. harcerze zorganizowali obóz stały w Rebizantach nad Tanwią. Poza uczniami Collegium uczestniczyło w nim kilkunastu harcerzy Korpusu z Gimnazjum nr 15. HKK, czyli Harcerski Korpus Kadetów, staje się powoli trwałą forma działania starszych uczniów Collegium na rzecz ich młodszych kolegów – głównie z sąsiednich szkół.

Inauguracja nowego roku szkolnego 2012/2013 r. to jak zwykle: Msza św. w kościele. Potem “mowa” powitalna dyrektora. Od dziś mamy nowego katechetę: młody i dobrze się zapowiada – p. Michał Krzosek, doktorant KUL.

Na zaproszenie druhów z ZHR harcerze z HKK z “Gostyńskiego” w październiku i listopadzie uczestniczyli w dwóch kolejnych turach WAM (“Wschodniej Akcji Mobilizacyjnej”): w Starym Gaju i w J.W. w Lublinie, a następnie w Pizunach k. Narola. Ciekawa gra taktyczna w masywie Długiego Działu na Roztoczu.Uroczyste zakończenie 11 listopada – w starej plebanii w Głusku.

W grudniu – opłatek przygotowany z uczniami przez katechetę – p. Michała Krzoska.

Pizuny to maleńka osada na Roztoczu: jeden dawny gospodarz, nowy właściciel kilku domków letniskowych, w pobliżu dom sióstr albertynek. W Pizunach urodziła się współpracownica bł. br. Alberta Chmielowskiego i współzałożycielka sióstr albertynek – s. W lutym w domkach zorganizowaliśmy zimowisko harcerskie. Przy kominkach (z braku innego ogrzewania). Było OK!

W ostatnim dniu kwietnia po raz pierwszy zorganizowaliśmy “Dzień Otwarty” Collegium. Przygotowaliśmy prezentacje pracowni: przyrodniczej (fizyka i chemia), geograficznej, historycznej, matematycznej. Szczególne zainteresowanie budzi wyposażenie uzyskane przez Collegium w ramach finansowanego przez UE projektu edukacyjnego: małe roboty do programowania, pracownia audiowizualna, a szczególnie prawdziwy teleskop.  Mimo to jakieś “duszyczki” zostały złowione. Gości – niestety – “co kot napłakał”. Tydzień później gościliśmy harcerzy z okolicznych podstawówek.

Na zaproszenie ks. Proboszcza i parafialnej Akcji Katolickiej  nauczyciele wraz z uczniami “Gostyńskiego” przygotowali kolejny “Dzień Otwarty” w ramach festynu parafialnego. Były m.in. “czary” chemiczne i zorganizowane przez harcerzy ćwiczenia “wspinaczkowe”. Największym zainteresowaniem cieszył się teleskop, przez który można było obserwować “bulgoczącą” powierzchnię Słońca.

W lipcu obóz harcerski został zorganizowany nad Wierną Rzeką (par. Wesoła) k. Małogoszcza. Poza harcerzami HKK z Collegium i z Gimnazjum 15. w obozie uczestniczyła grupa uczniów klas piątych i szóstych z sąsiadujących z nami szkół podstawowych nr. 31, 32 i 52. Przygodą dla harcerzy stała się wizyta w obozie ks. komandora z Kurii Polowej: chłopcy mogli popisać się swoim wyszkoleniem taktycznym prezentując dość skomplikowany scenariusz działań. Dowodził dh. Mateusz Kuziuk.

Jesienią, po inauguracji nowego roku szkolnego 2013/14, wrześniowa zbiórka harcerzy w Lesie Nowiny otworzyła nowy rok pracy HKK – formalne funkcje objęli nauczyciele Collegium: dh. K. Ciepłowska (“pani” od chemii) i dh, Michał Krzosek (“pan od religii”). W październiku kolejna impreza – “tradycyjny” już rajd puławski – wąwozami od Puław do Bochotnicy. Teren niby co roku ten sam, ale bardzo zróżnicowany – nawet stare “wygi” wciąż tam błądzą. Atrakcją rajdu stał się nowo zakupiony (bo rocznikowo już stary) samochód terenowy Honker (dla harcerzy to “radocha”).

Jesienią wydawało się, że nadarzyła się wspaniała okazja – przejąć (niestety odpłatnie) d. dom kultury. Entuzjastka tej inwestycji stała się p. dyrektor G. Dziwulska. Do nowego budynku miało zostać przeniesione Liceum i Gimnazjum, a w dotychczasowym, przy parafii, miała powstać szkła podstawowa. Nawet ks. Arcybiskup pobłogosławił tej sprawie. Dla promocji nowej szkoły w czasie ferii zimowych w “Gostyńskim” zorganiozowane zostały zimowe półkolonie. Prowadzili p. Marcin Sokal (nominowany na dyrektora podstawówki) i p. Magdalena Parcheta, z pomocą innych nauczycieli i harcerzy. Niestety – wynik rekrutacji okazał się zerowy – kandydatów nie było, a koszty rosły, generując długi. Ostatecznie w kwietniu dyrektor M. Bobrzyński podjął decyzje o wycofaniu się w tego projektu. Szkoda ! (zainwestowane w koszty czynszu i remont kilkadziesiąt tysięcy zł – przepadło i “odbijało się” kredytową “czkawką” jeszcze przez kilka lat).

Wiosnę zainaugurował rajd majowy przez Lasy Janowskie od Lipy do Janowa Lubelskiego. Rok szkolny zakończył obóz harcerzy w Rebizantach.

Kolejne lata szkolne 2014/15 i 2015/16 przeminęły podobnie – bez większych wydarzeń godnych specjalnego odnotowania. Z pracy harcerskiej, a następnie ze szkoły odeszła p. K. Ciepłowska. Zajęcia z chemii objęła p. Ewa Marzycka-Bogucińska (chemiczka ucząca dotąd matematyki w gimnazjum). Odszedł również ceniony biolog p. P. Kozieł, a prowadzenie przedmiotu przejęła młoda nauczycielka – p. Joanna Ziemba. Po kilka miesięcy pracowało w Collegium dwóch kolejnych prefektów, ostatecznie funkcję tę ks. proboszcz powierzył wikaremu – ks. Kamilowi. Poza nauką najważniejszymi wdarzeniami, jak zwykle, były “opłatki” (przgotowywane z uczniami przez p. M. Krzoska) oraz rekolekcje – w tym jedne “zamknięte” w Pliszczynie u księży sercanów.

Działający przy Collegium Harcerski Korpus Kadetów przestał być praktycznie środowiskiem szkolnym, skupiając w większości harcerzy z okolicznych szkół. Chociaż naukę w Collegium podjęło czworo najaktywniejszych funkcyjnych: Mateusz Bożek, Adam Chrześcijanek, Michał Pietras, i Damian Gradziuk z plutonu męskiego oraz Julia Szuba z plutonu żeńskiego, nie udało się zachęcić do nauki w “Gostyńskim” większej grupy harcerzy (a takie były plany). Pomimo to plutony Korpusu działały nadal w oparciu o lokal i sprzęt Collegium, prowadzone przez młodych funkcyjnych – uczniów “Gostyńskiego”. Największymi i najważniejszymi imprezami były dwa kolejne zimowiska w Domu Pszczelarza w Kamiannej (w 2015 i 2016 r.) oraz dwa obozy, po raz kolejny organizowane w starych, już sprawdzonych, miejscach: nad Wierną Rzeką w 2015 i w Rebizantach w 2016 r.

shadow