shadow

List od Janka Pietrygi z Waszyngtonu

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty listu naszego absolwenta Jana Pietrygi, obecnie studenta Amerykańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie:

… Jest kilka rzeczy w systemie Szkoły im. ks. Gostyńskiego, które okazują się być bardzo przydatne w moich studiach. To przede wszystkim samodzielna organizacja pracy (nauki). To, że w Szkole musiałem samemu decydować co, jak i kiedy robić, pozwala mi teraz z większą swobodą planować czas pracy. Druga rzecz to system fiszkowy, którego nie ma gdzie indziej. Dzięki niemu nauczyłem się czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania konkretnych zagadnień (analizy tekstu), a następnie samodzielnej syntezy poznanych treści. Ta umiejętność sprawdza się bardzo zwłaszcza w studiowaniu filozofii.

… W “Gostyńskim”, w którym podjąłem naukę od 2. semestru klasy pierwszej, nauczyłem się angielskiego niemal od zera – do poziomu pozwalającego mi studiować obecnie w Stanach Zjednoczonych… W osiągnięciu tego sukcesu pomógł mi bardzo przyjęty w Szkole indywidualny to nauki: mogłem z nauczycielem ustalić własny plan pracy i, dzięki pomocy nauczyciela, w krótkim czasie go zrealizować, przystępując do rozszerzonej matury z angielskiego. Podobnie było z historią i językiem polskim.

… Gdy w połowie pierwszej klasy przenosiłem się z innego liceum do “Gostyńskiego” byłem uczniem zbuntowanym i miałem spore zaległości w nauce. W Liceum im. ks. Gostyńskiego odkryłem, ze nauka nie musi być przykra, że może nie tylko dawać satysfakcje, ale wręcz sprawiać radość, ze można się w niej rozmiłować. Zawdzięczam to nauczycielom, których spotkałem w tej Szkole i sposobowi, w jakim realizowana jest w niej nauka…

shadow