Reforma 2017

W styczniu 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ostatecznie ustawę o reformie oświaty: kończy się 20-letni okres funkcjonowania gimnazjów – ostatecznie przestaną istnieć gdy w czerwcu 2019 r. ostatni gimnazjaliści ukończą naukę na tym poziomie edukacyjnym.

W „Gostyńskim” zapadła decyzja – przekształcamy gimnazjum w szkołę podstawową, ALE … zachowamy „gimnazjum”: nazwę tę zachowamy dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej. Gdy w październiku 1996 r. przy Liceum im. ks. K. Gostyńskiego powstawała dwuletnia szkoła podstawowa obejmująca tylko klasy 7. i 8.  uznana została za „gimnazjum” – wówczas jeszcze nieformalne, ale za to pierwsze w Polsce. W r. 1999 minister Edukacji Narodowej – prof. Mirosław Handke przeprowadził reformę powołującą odrębne gimnazja w polskiej oświacie: gimnazja objęły 7., 8. i 9. rok kształcenia. Po ostatniej reformie przeprowadzonej przez rząd PiS i p. minister Annę Zalewską  „gimnazjum”  w Collegium stało się ostatnim w Polsce – i znowu tylko nieformalnym!

A formalnie?

W ramach Collegium od 1 września rozpoczęła działalność Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Dominika Savio. Przyjęcie patrona dla Szkoły Podstawowej innego niż w Liceum i całym Collegium motywowane było chęcią zaproponowania uczniom podstawówki osoby im bliskiej – kilkunastoletniego chłopca, który mógłby stać się dla nich realnym wzorem: w szkole katolickiej – wzorem również pobożności.

W Szkole Dominika Savio pozostały do wygaszenia w r. 2019 ostatnie klasy gimnazjalne. Klasy pierwszej gimnazjalnej już nie powołano – w jej miejsce powstała kilkuosobowa klasa 7.